THOMAS CRONENBERG  

INGRID DE MEUTER  

HEGYI IBOLYA  

SCHULCZ KATALIN  

SUSAN MOWATT  

PÁPAI LÍVIA  

SEMSEY RÉKA  

ANDRÁS EDIT  

Európa
szövete

Koncepció 1
Koncepció 2
Mercurius...
"Térkép"
Parafrázisok
Kiállítások
Konferencia
Videospot
Támogatók
Linkek

Kezdőlap
Kapcsolat
Copyright
Kérjük várja meg, míg a kép betöltődik!

INGRID DE MEUTER:  Mitológiai történetek kárpitokon a brüsszeli Royal Museums of Art and History kárpit és textil gyűjteményében


A KMKG a birtokosa Belgium legnagyobb kárpitgyűjteményének, amely nem történeti, hanem egy olyan 150 kárpitból álló gyűjtemény, amely fokozatosan épült fel a a múzeum alapítása, a 19. század második fele óta. Számos mitológiai témájú mintadarab segítségével tekintjük át a kollekciót.
A 14. és a 15. század óta a kárpitok előállítása és kereskedelme egyre fontosabbá válik. A sorozatok előállítása széles körben terjed el. Olyan nagy időszakok témái részesültek előnyben, mint az Ótestamentum, az Újtestamentum, illetve epikus és mitológiai témák.
Nagyon népszerűek voltak a Herkules munkáit ábrázoló sorozatok. A gyűjtemény 15. és 16. századi mintadarabjai a gótikus és reneszánsz stílus szép példái.
Az első mintadarabot Tournai-ban szőtték 1480 körül, melyen Herkules születése és ifjúsága jelenik meg egy olyan összezsúfolt kompozícióban, melyen a tér és az idő sem egységes.
Majdnem egy évszázaddal később egy négy kárpitból álló sorozat teljesen más benyomást kelt, melyen a táj szinte ugyanolyan fontos, mint a figurák. A kárpitok Herkules egy-egy munkáját ábrázolják.
A 16. században Dél-Németalföldön a Habsburg udvar a Burgundiai Hercegtől átveszi a kárpitművészet irányítását és szabályozza az új sorozatok előállítását.
A mitológiai témák egyre nagyobb szerepet kaptak. Ennek az időszaknak egyik legcsodálatosabb és leginnovatívabb teljesítménye Vertumnus és Pomona története, mely része Ovidius Metamorfózisának.
Az 1545 körül keletkezett sorozat minden darabján Vertumnus látható, egyiken például úgy, hogy Pomonának udvarol. A főszereplők általában csodálatos pergolákkal díszített kertekben tartózkodnak.
A kartonokat a 17. század elejéig folyamatosan használták.
Egy mintadarab azok közül a kárpitok közül, melyek brüsszeli kollekciónkban találhatók. Perseus és Andromeda történetének sorozata a 17. század végén keletkezett, amelyből a múzeum két darabot. állít ki. Érdekes, hogy a kartonokat olyan tervezők készítették, akik otthonosak voltak a mitológiai témákban: a hátteret Lucas Achtschellinck, a figurákat Louis van Schoor készítette.
Végezetül egy olyan sorozatot tekintünk meg, melyet Oudenaarde-ban szőttek és amelynek figuráit Louis Van Schoor alkotta. Kétségtelen, hogy ő mutatta be először azokat a témákat, amelyek később brüsszeli kárpitokon is megjelennek.