THOMAS CRONENBERG  

INGRID DE MEUTER  

HEGYI IBOLYA  

SCHULCZ KATALIN  

SUSAN MOWATT  

PÁPAI LÍVIA  

SEMSEY RÉKA  

ANDRÁS EDIT  

Európa
szövete

Koncepció 1
Koncepció 2
Mercurius...
"Térkép"
Parafrázisok
Kiállítások
Konferencia
Videospot
Támogatók
Linkek

Kezdőlap
Kapcsolat
Copyright
Kérjük várja meg, míg a kép betöltődik!

ANDRÁS EDIT:  A kárpit ideje


A kárpit rácsszerkezete és a nyomtatott illetve digitalis kép pixeles felbontása közötti kapcsolat gyakran hangoztatott összefüggés a kárpit kortárs mivolta melletti érvelésben. Úgyszintén egy létező diskurzus a kárpit társadalmi nemi szerepeinek vizsgálata. Van azonban a műfajnak egy kevéssé elemzett sajátossága, amely úgyszintén, ha nem méginkább a kortárs szemlélettel rokonítja a műfajt; ez pedig a benne testet öltő időfogalom. Az előadás a kárpit és az idő viszonyát járja körül.
A gondolatmenet a modernitás időfogalmából indul ki, amelybe a kárpit nem fért bele, hiszen a jövőre oriental modernitás a haladás nevében gyors tempót diktált, a lassan haladók pedig értelemszerűen kizáratták, legalabbis a magas művészetekből. A modernitás utáni, attól alapvetően különböző új korszak, és attitüd, amelynek megnevezésére, és a modernizmustól, illetve az átmeneti posztmoderntől való elhatárolásra a legfrissebb teóriában a kortársiasság, a kortárs művészet használtatik. Az ebben az értelemeben használt terminus egyik alapeleme a megváltozott időfogalom, amelyben a kísértő múlt és a bizonytalan jövő árnyékában felértékelődött a jelen.
Az idő érzékeltetése, megidézése, azaz lelassítása és mérhetősége, megragadhatósága vált a kortárs képzőművészet egyik problémájává. Az előadás olyan magyar és nemzetközi kárpitokat elemez, amelyek a kárpit természetes elemét, az időt, nem elleplezik, hanem előtérbe hozzák.