THOMAS CRONENBERG  

INGRID DE MEUTER  

HEGYI IBOLYA  

SCHULCZ KATALIN  

SUSAN MOWATT  

PÁPAI LÍVIA  

SEMSEY RÉKA  

ANDRÁS EDIT  

Európa
szövete

Koncepció 1
Koncepció 2
Mercurius...
"Térkép"
Parafrázisok
Kiállítások
Konferencia
Videospot
Támogatók
Linkek

Kezdőlap
Kapcsolat
Copyright
Kérjük várja meg, míg a kép betöltődik!

SUSAN MOWATT:  Kárpit 21. századi kontextusban: Határátlépések


Úgy tűnik, hogy a 21. század kezdetén az utóbbi néhány évben a kárpit végülis visszatért. A Velencei Biennálén ebben az évben a város ajándéka ugyanis egy periférikus kiállítás “Penelope munkája” volt Szövött munkák és elképzelések címmel
(Művészek, megrendelő, műterem)
Néhány évvel ezelőtt, a londoni székhelyű Banners of Persuasion nevű művészeti szervezet megbízott 14 neves nemzetközi művészt, hogy tervezzenek kárpitokat, melynek eredményeit 2008-ban Démonok, fonalak és mesék címmel kiállításokon mutatták be Londonban, Miami-ban és New York-ban
(Művészek, megrendelő, műterem Kínában, összetetségek, a XX. századi tradíció kiterjesztése)
Néha ott bukkan elő a kárpit, ahol a legkevésbé várnánk. Picasso Guernica-jának kárpit változata, mely Nelson Rockefeller megrendelésére az 1950-es években Franciaországban készült és az utóbbi 30 évben a háború elrettentéseként függött az ENSZ new york-i központjában, újabban a londoni Whitechapel Galériában, a Londonban élő neves lengyel művész Goschka Macuga installációjának központi elemeként látható.
(Megemlítve Rupert Norfolk, David Noonan, Clare Barclay installációit)
A kárpit tehát visszakerült a térképre, vagy ez most egy kasszasiker a művészeti világban?
(Hivatkozva a Banner of Persuasion website-ra)
Milyen légkörre számíthatnak a művész szövők a 21. század jelen időszakában? A kárpit örök, mert mindig vannak olyan emberek, akik meglátják az értéket a kézművességben, amely azért is fennmarad, mert mindig lesznek olyanok, akik időt és energiát áldoznak unikális kézműves tárgyak készítésére.
(Hivatkozva Annie Albers-re)
(A Slow Movement és az embereknek szüksége van arra, hogy előállítsanak valamilyen egyedi dolgot)
Úgy gondolom, hogy a válasz alkalmazkodóképesség és tehetség, melyek nemcsak a mi különleges médiumunk sajátjai. (Néhány szó arról, ahogyan az Edinburgh College of Art kárpit tanszéke, Intermedia Art tanszékké alakult.)
Napjainkban a diákoknak sokféle képességgel kell rendelkezniük amelyeket különféle helyzetekben alkalmazni is tudni kell. (Hivatkozás Glenn Anderson-ra ‘Thinking Through Craft”)
Azt gondolom, hogy a helyzetek egyformák. Hiszem, hogy azoknak a művészeknek a legizgalmasabbak a munkái, akik nincsenek bezárva egy bizonyos műfajba, akik együttműködések révén, vagy elvi alapon vállalják az ismeretlen kockázatát. Valójában ilyennek kellene lennie az átlagos gyakorlatnak.
(Utalások Annie Albers-ra, Ann Hamilton-ra, Anne Wilson-ra, Louise Bourgeois-ra)
(Utolsó hivatkozás El Anatsui-ra)
Úgy tűnik, hogy a tehetség és a készség a határok átlépésére, alapvető részei a 21. század művészeti törekvéseinek. Csak sűrűn szövött közösségünkből kilépve hozhatunk új és friss szemléletet évszázados, hagyományos műfajunkba és hiszem, hogy ekkor megtörténik a csoda.